Kable USB QC 3.0 – szybkie ładowanie urządzeń przy spełnionych parametrach telefonu i ładowarki

Producenci telefonów komórkowych stale wyposażają najnowsze modele w coraz lepsze procesory, wydajne wyświetlacze i coraz lepsze aparaty fotograficzne. Właściciele nowoczesnych typów telefonów zmuszeni są ładować je praktycznie codziennie. Z tego powodu dotychczasowe sposoby dostarczania energii okazały się niewystarczające. Rozwiązaniem tego problemu wydaje się być technologia Quick Charge, czyli system szybkiego ładowania.

Quick Charge – co to właściwie znaczy?

Quick Charge dosłownie oznacza szybkie ładowanie. Proces ładowania jest przyspieszony dzięki zwiększeniu napięcia prądu płynącego do urządzenia. Szybkość ładowania telefonu zależy od mocy ładowarki. Do jej obliczenia potrzebne jest napięcie prądu oraz natężenie. Te dwie wartości muszą zostać pomnożone. Aby uzyskać technologię szybkiego ładowania telefonów, ich producenci manipulują napięciem i natężeniem, by dostosować urządzenia do odbioru prądu o konkretnej charakterystyce. Szybkie ładowanie urządzeń mobilnych wymaga wsparcia zarówno procesora, jak i odpowiedniej ładowarki oraz kabla USB. Przez długi czas to właśnie kabel stanowił najsłabsze ogniwo technologii szybkiego ładowania. Dopiero wprowadzenie na rynek kabli USB QC umożliwiło szybkie ładowanie telefonów. Ładowanie odbywa się najszybciej w początkowym okresie, a pod koniec zwalnia. Dzięki różnym parametrom ładowania można osiągnąć znacznie szybszy przesył prądu niż zwykle. Najbardziej rozpowszechnioną wersją szybkiego ładowania jest Quick Charge 3.0. Technologię Quick Charge wykorzystuje się wyłącznie w przypadku urządzeń wyposażonych w procesory firmy Qualcomm.

Zalety rozwiązania

Ładowarki i kable przeznaczone do systemu szybkiego ładowania pozwalają zaoszczędzić kilkadziesiąt minut dziennie. Jest to ważne szczególnie wówczas, gdy telefon jest wykorzystywany szczególnie intensywnie. Technologia ta z powodzeniem zastosowana jest również w ładowarkach samochodowych oraz w powerbankach. Idealnym pomysłem jest zakupienie kilku ładowarek Quick Charge w standardzie zgodnym z posiadanym telefonem – do domu, do biura i do samochodu. Wadą rozwiązania jest fakt, że system może nie być kompatybilny ze wszystkimi telefonami komórkowymi.

Komentarze (0)